Pomoc druhým je poslání, pomoci sobě je pomoci druhým

Vážení dobrovolní hasiči,

jako vedoucí odborné rady prevence a ochrany obyvatelstva, jsem se rozhodl sepsat pár řádků k současné situaci na území naší republiky. Nejprve mi dovolte poděkovat všem, kteří se zapojili do dobrovolnické činnosti v rámci sboru, ale i samostatně. Všem jménem odborné rady děkuji a jsem hrdý, že jsem členem dobrovolného hasičstva.

Těchto pár slov je jen velice stručné doporoučení. Jsem si vědom, že z různých zdrojů se na vás hrne množství informací, kdy je i obtížné zjistit jejich věrohodnost, opodstatněnost, faktickou výpovědní hodnotu a podstatu sdělované informace.

Na prvním místě věřte tomu, že naše ústřední orgány pracují na zvládnutí celé situace. Dále bych vás rád požádal, pokud vám to síly a zákonné opatření a omezení dovolí, lidskou měrou a srozumitelně předávejte informace, týkající krizového stavu svému okolí, kdy zdůrazňujte, že se jedná o nezbytné omezení, které má smysl.

Níže uvedené rady a doporoučení jsou pro vás drazí hasiči, ale pro vaše okolí.

1. Dodržuj bezpečnostní opatření. Jak se chováš ty, budou se chovat i ostatní.
2. Respektuj oficiální doporučení a pokyny.
3. Nebuď apatický, udržuj se v kondici. Fyzická a psychická zdatnost, posiluje obranyschopnost. I pro okolí buď vzorem.
4. Pečuj o své blízké. Nepřestávaje komunikovat, podporuj, pomáhej buď optimistický, dodávej energii. Pokud oni budou v pohodě, budeš v pohodě i ty.
5. Pomáhej. Pokud pomáháš ty, ostatní se přidají. Pomoc můžeš i slovem.
6. Komunikuj se svými bratry. Vzájemná sdílení, sounáležitost je přínosem pro zvládnutí náročných situací.
7. Sdílej jen důvěryhodné informace. Přenos přesných informací pomáhá orientaci v nastalé situaci. Přesné informace snižují rizikové jednání.
8. Hasič je a byl vždy důvěryhodnou sobou. Vždy buď profesionál a nezapomeň na odkaz našich předků. Vše co uděláš a řekneš, může pozitivně přispět chování a jednání ve tvém okolí a zvládaní tohoto krizového stavu.
9. Neboj se požádat o pomoc. Jak odbornou, ale i psychologickou. Pokud ty sám, nebo někdo v tvém okolí, danou situaci špatně zvládá, požádej o pomoc.
10. Snaž se být nad věcí. Nezlehčuj, ale dobrý vtip pomáhá ulevit v náročných situacích.

Výše uvedené informace jsou jen stručnou pomůckou. Nechci vás zahltit informacemi, které si můžete z oficiálních zdrojů zajistit sami, ale chci jen podat pomocnou ruku a uvést to co považuji za důležité.

Věřte, že správná informovanost od osob, které jsou důvěryhodní a znalí svého okolí zvyšují pocit kontroly nad nastalou situací a mohou pomoci při zvládnutí zátěžové situace. Vždy, když budete s někým komunikovat, hovořte tak, aby každý pochopil sám smysl omezení a přijal je za vlastní. Povzbuzujte se navzájem, že nastalou situaci zvládneme.

Povzbuďte i své okolí, že vše zvládneme společně. Lidé potřebují slyšet pozitivní zprávy v době, kdy slyší mnoho negativních zpráv.

Všem vám ještě jednou děkuji, jak celou situaci zvládáte. Mějte se dobře a mnoho sil do dalších dní.

Slovo závěrem

Všechno se dá vysvětlit. Bohužel ne všem.

Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích.

Jezte česnek, virus nezabije, ale nikdo se k vám nepřiblíží.

Petr Jirout
Vedoucí ORPaOO